Red is the New Black

March 29, 2010

“RANG Heifers?  What kind of breed is that?” Dad said.

“No idea.  Maybe it stands for range?”  I said.

We were looking at a sale report from March 19th for Monroe, Wisconsin.

The best-selling Angus heifers brought $93.50 per hundred lbs. at an average weight of 682 lbs.  The best-selling Angus steers brought $99 per hundred lbs. at an average weight of 750 lbs.  The best-selling Crossbred heifers brought $93 per hundred lbs. at an average weight of 682 lbs.

The RANG cattle blew them out of the water.  653 lb. heifers brought $102 per hundred lbs.  757 lb. steers brought $105 per hundred lbs.  That’s about 50 dollars higher per head.

We had topped the March 12th sale at Bloomington, Wisconsin.  Our red heifers brought $102.50 at an average weight of 666 lbs.

Our heifers are not purebred.  Dad raised Shorthorns all his life as his Dad did before him.  We grew disgusted, however, with the Shorthorn breed’s emphasis on the showring and the addition of Maine-Anjou genetics to the Shorthorn breed in the 90’s.  We tried using Maine/Shorthorn bulls; but decided to do something different when we found ourselves pulling big, dead, calves out of cows.

We started using Red Angus bulls.  Rah-rah Red Angus!  Calving ease improved and raising cattle was fun again.

We have been using Red Angus bulls exclusively for over the past ten years.  We have been using bulls from Leland Red Angus and James Red Angus for the past five years.  I wrote about our selection criteria in my post,  “Selection: A Force for Change.”

The bulb in my head lit up.  “I know what RANG stands for. Red Angus!”


Reputation Selling Heifers

March 26, 2010

“Would you take 650 a head for the entire group?” Greg said.

“We would,” Dad said.  “But we’ve got guys coming to the sale. And I told Kevin I’m bringing them.  And Bloomington advertised already.”

“Yeah,” I said.  “I wished we could have talked a week ago.  We’ll definitely call you next year.  I didn’t realize you bought cattle in the spring.”

“Whenever.  Whenever there are good cattle to be bought,” John said.

“Do you think we made the right decision,” Dad said.

“Yeah, it’s our reputation,” I said.  “It’s probably going to cost us about 2,000 dollars, though.”

“How do you figure?”

“I figure they’ll bring about 600 dollars net at the sale barn.  So 50 dollars a head times 40 head equals 2,000 dollars.”

“I guess that sounds about right,” Dad said.  “Would could we do?  We’ve made a commitment.”

“And we’re in this business for the long haul.  So even if it costs us a couple thousand short-term, we can make it up long-term by having consistently good cattle that people want to buy.  Let’s call it an investment in our future.”

As our hay supply dwindled and the groundhog didn’t see his shadow, we thought about selling our yearling heifers.  We planned to select the heifers we wanted to breed and keep for cows and then offer the rest privately for farmers to add to their cowherd.  Whatever was left would be sold at the local livestock auction.  We have been doing this ever since we improved our genetics using Red Angus bulls and have always had a positive response from farmers.

We placed an ad in the local Shopping News.  It read, “Yearling Red Angus replacement heifers for sale.  Matthew Walter, phone number.”

We ran the ad for three weeks and I received no calls the first week, two calls the second week, and four calls the third week.  Nibbles, but no bites.

It appeared that our price was a little high.  We were asking $700 a head.  The feeder calf market was soft in January and the first half of February.  Our best estimate was that we would get $500 to $550 a head at the sale barn.

One guy stopped in a couple of times and told us we were $100 too high.  We thanked him for his interest and told him we would tell him when we took them to the sale barn.

Dale stopped in and walked through them.  We could tell he was impressed when 978 walked up and licked his arm.  People are impressed by quiet cattle.

Dale was interested, but in the whole group.  He wanted us to call him when we took them to the sale barn.

We called Kevin at Bloomington a week in advance of the sale so he could advertise them.  We contacted a trucker to help us haul them.  Everything was lined up for the March 12th sale.  And then John and Greg stopped in and made us a great offer.

The very night after we declined Greg’s offer, Kevin called us to make sure we were bringing our heifers.  He said they had received calls and there was definitely some interest in them.  Dad and I were glad we weren’t going back on our word.

We sat and watched cattle sell.  There is always tremendous variation in the prices.  Four red heifers averaging 666 lbs., brought 95 cents per lb.  Five black heifers averaging 632 lbs., brought only 88 cents per lb.

Thirteen red heifers averaging 656 lbs., brought 99.5 cents per lb.  I hoped ours would bring that much.

Our heifers came in the ring.  They looked good.  Thirty-eight heifers averaging 666 lbs., brought 102.5 cents per lb.  Two small heifers averaging 420 lbs. , brought 112.5 cents per lb.  Dale was the winning bidder for all of them.

They averaged $672 each.  Even after commission and trucking was paid, we still made well over $650 each.

We were happy.  We made some money.  And more importantly, we stuck to our word and kept our reputation intact.


Tearing Out Fence

March 20, 2010

Dad is ok.  But we had an emotional St. Patrick’s Day.

Dad sat down on a pail to take a break while I used my chainsaw to cut some shrubs in the fence row  about ten feet away.  I was trying to avoid the barb wire, of course, but hit a wire that was embedded in the tall grass.  It broke and went flying into his face.

I gave him a ride home on the ATV and Mom took him to the local clinic where he received three stitches in his lip and a tetanus shot.  Mom took him to McDonald’s after that. He had a shamrock shake.

Dad was hurt at 2:30 and was back helping me clear out the fence row by 4.  We finished clearing the fence row by 6.  A quarter mile of fence cleared in a day and a half, even with an injury timeout.

Pictured below are the brace posts.  The brace posts are tied together with wire, with a brace between them.  This gives you something to pull against when stretching the barb wire.

The brace was traditionally placed at an angle.  But this results in one post being pushed out of the ground over time.   We place our brace  level and I will picture this when we make this fence new.

This is the old barb wire being rolled up.  Our neighbor was rolling up his barb wire on a barrel.  Dad said not many people know how to roll up barb wire.

The wire is on the ground and a hoop is formed and rolled along the ground crisscrossing the wire as you roll.  It doesn’t seem like rocket science to me; but I benefited from Dad’s teaching.

This is the worst stretch of fence because of all the brush that has grown up in it.  Dad wasn’t the only one to get hurt.  I sprained a tendon in my forearm trying to do too much, too fast.

We have been talking about replacing this fence for at least the last three years.  It was great to find some beautiful March weather to get after it.

Now it’s the first day of spring and it snowed.  This will give us a few days to heal until the ground is dry enough to put in the new fence.


Spring Arrives

March 17, 2010

Colors come when spring arrives,

Asparagus seed beneath the snow.

Violent thrust of rhubarb red,

Pushing up from down below.


Use It or Lose It

March 15, 2010

Compost tea made with 27 things,

Full of promise, friable and loose.

Shall we put the compost on the grass in the spring?

No let’s wait a little longer so it’s not used up.

Shall we disc the compost into April oat fields?

No let’s wait a little longer so it’s not used up.

Shall we plow the compost into May corn fields?

No let’s wait a little longer so it’s not used up.

Let’s stir the compost, let’s examine the tea.

It’s stronger and smaller, but it still smells sweet.

Shall we fertilize fields after hay’s put up?

No let’s wait a little longer so it’s not used up.

Shall we spread on new seeding after straw is made?

No let’s wait a little longer so it’s not used up.

Shall we sprinkle on pastures before an August rain?

No let’s wait a little longer so it’s not used up.

Everything is brown and harvest is complete,

Let’s put it on the fields before the snow is deep.

O farmer, tight farmer, you have waited too long.

The compost shrunk and the compost is gone.


March is the Mud Month

March 11, 2010

March is the mud month.

Returning geese, melting snow.

Rubber boots, wet gloves.

Pictured is our cowherd on their winter quarters.  We had them down to Dad’s most of the winter.  It was closer to the hay supply.  But as the weather warmed they started to damage the hay strips with their hooves.

We moved them to my contour strips which will be oats and no-till corn this year, so there is no hay ground to damage.  I am worried about them damaging the waterway which is a grass sod, but I think it will take the abuse from their hooves and spring back eventually.

Here is a picture of my contour strips last summer.

We are buying time until the frost goes out of the ground and the soil dries up, hopefully by April.  Because they will be moved into the calving pasture by April, regardless of conditions.

And this brings me to my point.  If you have animals year-around on your farm they always have to be somewhere.  And some days, even months, are not much fun to farm with livestock.

So if you are a beginning farmer here is my advice.  Stick with seasonal production until you know exactly what you want to do.

Broiler chickens, feeder pigs, lambs, calves, young cull cows, even year-old laying hens are all available in my area in the spring.  Only purchase what can be marketed by fall and have everything gone by Thanksgiving or Christmas.

And then you will enjoy beautiful down-time.  Down-time is even more valuable when you’re trying to figure out what you want to do.


Buying Oil from Hennessey Implement, Inc.

March 7, 2010

Dad was waiting in line.  We were at Hennessey Implement, Inc. customer appreciation week.  Milk, coffee, donuts, cheese & crackers served daily.

The line was ten to fifteen deep in farmers, eating, holding food in their hands, not talking.

“Look at this.  The five gallon pails are actually cheaper than the fifty-five gallon drum.”  I did the math quickly on Uncle Carl’s calculator.

“Ok,” Dad said.  I’ll get the hydraulic oil in pails.  But it’s easier to use a fifty-five gallon drum for the motor oil.”

I walked back to where Carl was talking to the oil salesman.  The silver-haired salesman was sitting at a card table filled with literature.  He was kind of in the way and farmers towered above him as they made their way around him.

Carl picked up a spec. sheet on the motor oil.

“Has it always been this busy?” I asked the salesman.

“I’m only here this week.  But yeah, it just never stops.  It’s steady.”

Two women navigated through the farmers and brought out boxes of donuts and a tray of cheese.

I walked back to where Dad was standing in line.  The farmers behind him were agitated.

“This guy overheard us talking,” Dad said.

The farmer held a price card in his hand.

“Ok,” the farmer said.  You take ten times $35.95, equals about $360.  Add $36 more equals $396.  The drum is priced at $375.95.  So the drum is cheaper.”

I did the math on the calculator.  “Oh, you’re right.  Thanks,” I said.

I walked back to Carl.  “Look at this.  The drum is cheaper.”

“Which one?” Carl said.

“The 10W30.”

“Ok, but look at the 15W40 and the hydraulic oil.”

I did the math.  I walked back to Dad.

“Ok.  Look at this. 10W30 is priced normally.  But 15W40 and the hydraulic oil are cheaper in pails.”

At this point, the other farmers were growing wolf ears, wondering what kind of special deal we had found.

When Dad placed his order he asked why the pails were cheaper.  Turns out it was a mistake, but they were honoring it.

We purchased six, five gallon pails of hydraulic oil for $29.95 each, and two, fifty-five gallon drums of 15W40 for $365.95 each.  A fifty-five gallon drum of 15W40 costs $599 where we used to buy it from.

We loaded the oil in the back of our truck and headed for home.

“What did the salesman have to say?” Dad said.

“He said it has the same ingredients as Rotella.

“It’s the same as Rotella?”

“No, he said it has the same ingredients as Rotella.”

“Did you pick up a spec. sheet?” Dad said.

“No.  Would you have been able to understand it?” I said.

“No.”

“Me neither.”

We  laughed.


Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 74 other followers