I used all the corn I grew last year and have been purchasing corn from my parents, but it looks like I may use up that supply before fall harvest. It’s going to be close, though. So instead of purchasing a small amount of corn which would be a pain to auger into a bin only to shovel back out, I priced a complete feed delivered right into my pig feeders.
The price Big Gain has right now for 16% protein pig feed is $825 for two ton, delivered into my feeder. If I were to mix my own ration, I could do two ton for $510, not counting the cost of my time and machinery.
Breaking it down for a two ton batch:
80 lbs of vitamin/mineral/amino acid premix for $30
550 lbs of soybean meal for $143
3370 lbs of corn for $337
The cost of the bulk feed is $.21 per lb and the cost of the mix-my-own feed is $.13 per lb. This seems like a hefty premium to pay for convenience, but I may buy some if I’m cutting it very close.
Do you have a ballpark estimate of your time and machinery costs? Also, $413/ton delivered. Wow!
It wouldn’t take me an hour to mix and deliver to feeder with my equipment, $20 ballpark. I don’t think it would use a gallon of diesel, $5 ballpark. The tractor and mix-mill are older and depreciated, but I guess you could put $10 dollar charge for the machinery. So let’s round up to $40 for 8,000 lbs equals a charge of $.005 per lb.
Great! The grow and mix your own feed process is one that I always like to learn more about.
what does your local mill charge for grind/mix? Both the mills near us charge $0.006/lb, darn close to your DIY cost.
I would love to have a grinder/mixer one day, but only because the local places don’t sell any non-gmo or alternative grains (barley, wheat, field peas, etc.)
Here in the UK we supply these machines, http://www.calamill.com
How can I start up a firm on natural feed for pigs and folws in my region in Cameroon
Munga, Wish I could help you, but you’d better turn to someone in Cameroon for more information.